nationalcar.com.pl to strona poświęcona szeroko pojętej motoryzacji. Jeśli się nią interesujesz i chcesz poszerzyć swoją wiedzę, odwiedź nas! Sprawdź jedną z naszych kategorii: warsztat, porady oraz prawo a motoryzacja.

KONTAKT

Kategorie

Samochód przed zimą – co należy sprawdzić?

Zima to zdecydowanie najcięższy okres w roku dla każdego kierowcy. Śnieg, lód, szybkie robienie się ciemno na zewnątrz – wszystkie te aspekty wpływają na komfort jazdy. Trzeba uważać jeszcze bardziej niż zwykle, żeby bezpiecznie i sprawnie dostać się z punktu A do punktu B. Aby jazda była pewna i sprawna, należy odpowiednio przygotować samochód na zimę. Sprawdzenie najważniejszych rzeczy w aucie pomoże w ustaleniu, czy jest on gotowy na przymrozki, śnieg i inne czynniki atmosferyczne! Co więc należy skontrolować przed zimą?

Opony to podstawa! Sprawdź i zmień przed zimą

Jednym z kluczowych czynników przy zimowej jeździe jest zmiana opon. Zimowa wersja zapewnia lepszą przyczepność i mniejszy poślizg przy oblodzeniu. Są także opony całoroczne. W tym przypadku przed zimą powinniśmy skontrolować ich stan. Najważniejsze jest, aby opony nie były łyse i mocno zajeżdżone. Jeśli ich stan jest zły, konieczne będzie wymienienie ich przed zimą. 

Sprawdź akumulator 

Chyba każdy z nas kojarzy sytuację, w której w zimowy poranek idzie się do auta, przekręca kluczyk… i nic się nie dzieje! Aby uniknąć takich sytuacji należy skontrolować stan akumulatora przed zimą. Czynniki, które wymagają sprawdzenia, to moc rozruchowa oraz naładowanie baterii. Najlepiej zwrócić się z tą kwestią do specjalistów. Skontrolowanie akumulatora oraz wszystkich innych ważnych aspektów przed zimą można oddać w ręce diagnostyka. Osobom z Warszawy polecamy stację diagnostyczną na Włochach, gdzie sprawnie i szybko specjaliści sprawdzą nasz pojazd. Po więcej informacji zapraszamy na www.skpautometr.waw.pl

Alternator – jak skontrolować?

Zadaniem alternatora jest doładowywanie akumulatora w czasie jazdy. Stanowi źródło prądu dla silnika. To, co powinno zostać skontrolowane przed zimą, to prąd ładowania. Specjalista może ocenić także stan paska osprzętu alternatora. To potocznie zwany pasek klinowy. Jeśli jest popękany lub naderwany, to będziemy musieli go wymienić.

Świece – skontroluj żarowe lub zapłonowe 

W zależności od typu silnika, auto może mieć świece żarowe lub zapłonowe. Te pierwsze występują w dieslach. Ich stan można sprawdzić przez pomiar siły nagrzewania na stacji diagnostycznej. To bardzo ważna sprawa, gdyż przepalone świece żarowe uniemożliwią odpalenie silnika przy niskich temperaturach. Przy silnikach benzynowych mamy do czynienia z zapłonowym typem. Świec tych zwykle się nie kontroluje, tylko wymienia po upływie terminu wyznaczonego przez producenta. 

 Co jeszcze powinno się sprawdzać w samochodzie?

Oprócz wcześniej wymienionych elementów, powinniśmy sprawdzić także: przewody zapłonowe, ustawienie świateł, wycieraczki, płyn do spryskiwaczy oraz chłodniczy, a także zawieszenie i hamulce. Tak skontrolowany samochód będzie w pełni gotowy na sezon zimowy. Naprawdę warto wykonywać taki przegląd stanu przed każdą zimą, aby nie narażać się na niechciane problemy. Warto robić to na sprawdzonych stacjach diagnostycznych, gdzie autem zajmą się prawdziwi specjaliści. 

NationalCar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *