Renault Arkana – od konceptu do wersji produkcyjnej

Renault bez wątpienia należy do marek, które lubią zaskakiwać stylizacją i nowym podejściem do motoryzacji. Świetnymi przykładami pomysłowości inżynierów i designerów francuskiej firmy z ostatnich dekad to takie modele, jak Espace, Scenic, Avantime, Twingo czy Kangoo. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że za kilkanaście lat podobnie będzie odbierany Renault Arcana – innowacyjny SUV o intrygującej i nietypowej dla segmentu stylistyce. Warto go przybliżyć.

Dwie platformy

W 2018 roku w Moskwie pokazano Renault Arkana Concept. Miejsce, jak się później okazało, nie było przypadkowe. Prototyp okazał się na tyle interesujący, że już w 2019 roku powstała wersja produkcyjna, różniąca się głównie detalami. Co ciekawe, pierwotnie Arkana miała być dostępna w Rosji i na innych rynkach wschodnich – model wytwarzano w moskiewskich zakładach Renault oraz od 2020 roku na Ukrainie (w Zaporożu). Płyta podłogowa (oznaczona B0) oraz jednostki napędowe pochodziły z oferowanych w Rosji modela Renault Kaptur i Renault Duster (to nieznacznie zmieniona wersja auta znanego w Polsce czy UE jako Dacia Duster). Okazało się, że nowatorskie pojęcie do stylistyki i rozplanowania wnętrza – Arkanę można określić jako podwyższonego liftbacka lub 5-drzwiowe coupe – przyjęło się na wschodnim rynku. Więcej – informacje o „rosyjskim” Renault docierały na Zachód Europy, gdzie specjaliści branży motoryzacyjnej i potencjalni nabywcy dziwili się, że pojazd nie jest tam oferowany. Pozytywny odzew był na tyle mocny, że Renault postanowiło oferować Arkanę na kolejnych rynkach.

Jednak odwiedzając dowolny salon samochodowy Renault w Polsce, Francji czy w Niemczech można z bliska poznać różniącą od „rosyjskiej” Arkanę. Odmiana będąca w produkcji od września 2020 roku nie dość, że opiera się na innej platformie (CMB-F), to jeszcze dostępna jest z innymi jednostkami napędowymi, natomiast wymiary zewnętrzne i pojemność bagażnika są zbliżone. A gdzie wytwarzano Renault Arkanę, które można kupić w salonie Dyszkiewicz w Konstancinie-Jeziornie? W Korei Południowej, w zakładach należących do Samsunga (tamże produkowano między innymi takie Renault, jak Koleos czy Talisman). To spory atut, bowiem fabryka w Pusan słynie z najwyższych standardów jakościowych.

Sześć wersji wyposażenia

Intrygujące i zarazem zwyczajne Renault Arkana dostępne jest na polskim rynku w sześciu wersjach – od podstawowych Zen i ZenE_tech, poprzez Intens i Intens E-Tech, do R.S. Line i R.S. Line E-Tech. Szczegóły dotyczące cenników i wyposażenia dostępne są na stronie internetowej salonu Renault Dyszkiewicz.

NationalCar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *