nationalcar.com.pl to strona poświęcona szeroko pojętej motoryzacji. Jeśli się nią interesujesz i chcesz poszerzyć swoją wiedzę, odwiedź nas! Sprawdź jedną z naszych kategorii: warsztat, porady oraz prawo a motoryzacja.

KONTAKT

Kategorie

Wynajęcie auta, a staż za kółkiem. Jakie to ma znaczenie?

Wynajem aut cieszy się dużą popularnością zarówno w Polsce, jak i za granicą. Z oferty wypożyczalni samochodów korzystają klienci w różnym wieku. Często są to osoby młode, bez dużego doświadczenia za kierownicą. Czy staż za kółkiem ma jakieś znaczenie przy wynajmie pojazdu? Czy wypożyczalnie narzucają w tym aspekcie jakieś ograniczenia? Odpowiedzi na te pytania szukaj w dalszej części artykułu.

Kto może wynająć samochód w Polsce?

Najważniejszą regułą przy wynajmie samochodów w Polsce jest fakt ukończenia 18. roku życia oraz posiadanie prawa jazdy, czyli dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów silnikowych po drogach publicznych. Większość firm przy krótkoterminowym wynajmie samochodów wymaga również drugiego dokumentu tożsamości, którym może być dowód osobisty lub paszport. Jeśli najemca jest zainteresowany wynajmem pojazdu o zwiększonych gabarytach, musi posiadać także uprawnienia do prowadzenia aut tego typu. Za udostępnienie samochodu osobie niepełnoletniej lub nieposiadającej odpowiednich uprawnień firma wynajmująca ponosi odpowiedzialność karną. Wynajmując samochód, należy zapoznać się też z regulaminem wypożyczalni oraz go podpisać. Złożenie podpisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu. Bez podpisu firma nie wyda klientowi zarezerwowanego pojazdu.

Czy wiek kierowcy i staż za kierownicą wpływa na warunki wynajmu?

Wynajem samochodu to duża odpowiedzialność. Z tego powodu wiele wypożyczalni ustala minimalny wiek kierowcy, który może być ich klientem. Wszystkie młode osoby zainteresowane wynajmem powinny zwrócić na to szczególną uwagę. Może się bowiem zdarzyć tak, że wypożyczalnia odmówi podpisania umowy z klientem, który nie ukończył określonej liczby lat.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Abacus Car Rental, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: Warunek posiadania odpowiedniego doświadczenia za kierownicą wynika przede wszystkim z przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drodze. Z ogólnie dostępnych statystyk wynika, że kierowcy w wieku 18-24 lat powodują najwięcej kolizji drogowych. Z tego powodu niektóre firmy wymagają uiszczania dodatkowych opłat przez młodych klientów. Najczęściej jest to zwiększona kwota kaucji, będąca formą zabezpieczenia finansowego na wypadek szkód wyrządzonych przez młodych i niedoświadczonych kierowców.

Gdzie znaleźć informację o minimalnym wieku kierowcy?

Minimalny wiek kierowcy zainteresowanego wynajmem pojazdu oraz jego minimalny staż za kierownicą określony jest w regulaminie każdej wypożyczalni. W większości przypadków do wynajęcia samochodu wystarczy ukończone 21 lat oraz posiadanie prawa jazdy od co najmniej jednego roku. Wymagania te mogą się jednak różnić w zależności od firmy wynajmującej. Niektóre wypożyczalnie udostępniają swoje pojazdy wyłącznie bardziej doświadczonym kierowcom. Dotyczy to przede wszystkim firm oferujących samochody luksusowe o znacznej wartości. Są również wypożyczalnie, które określają górny limit wieku kierowcy. Wynosi on 70 lub 75 lat. Nie jest to jednak standardowa praktyka stosowana przez większość firm.

NationalCar