Numer VIN – dlaczego jest tak istotny?

numer vin

Wśród kierowców jest bardzo mało doceniany. Co więcej – często zupełnie nie zwracamy na niego uwagi. Jest to jednak obszerne źródło informacji o danym aucie. Mowa oczywiście o numerze VIN. Obecnie jest nam w stanie przekazać niemalże wszystkie najważniejsze wiadomości o samochodzie. Dlatego też potwierdzamy, że w wielu sytuacjach może być nam niezwykle pożyteczny.

Jak wygląda i co tak naprawdę oznacza numer VIN?

Numer VIN to nic innego jak ciąg 17 znaków, np.: SB1ZS3JE20E178397. Możemy podzielić je na trzy główne człony. Pierwszy z nich obejmuje 3 pierwsze znaki, czyli SB1. Jakie informacje możemy z tego wyczytać? Przede wszystkim jaki producent wyprodukował dane auto i gdzie. W tym przypadku będzie to Toyota, Wielka Brytania. Drugi człon to pozycje od 4 do 9. Tutaj możemy dowiedzieć się jeszcze więcej o danym samochodzie. Mówimy tu o takich informacjach jak chociażby: typ pojazdu, wersja nadwozia, typ silnika. To jednak nie wszystko. Niekiedy możemy dodatkowo odczytać jakie wyposażenie ma dane auto. Jeśli chodzi o odczyt drugiego członu to właśnie tutaj zaczyna się najczęściej łamigłówka, ponieważ producenci posługują się różnymi systemami odznaczeń. Przejdźmy zatem do ostatniego członu naszego numeru VIN. Znaki te oznaczają numer indentyfikacyjny, zwany również jako numer seryjny pojazdu. Jeśli jesteś posiadaczem samochodu i chcesz rozkodować swój numer VIN skorzystaj z dekoderów, które są dostępne dla wszystkich. W ten sposób uzyskasz precyzyjne wyniki na temat swojego pojazdu.

Zakup używanego samochodu

Bardzo często głównym punktem oględzin auta, które zamierzamy kupić jest właśnie sprawdzenie jego numeru VIN. Chcąc poznać jego historię wystarczy, że będziemy mieć owy numer do swojej dyspozycji. To prawdziwa skarbnica wiedzy. Jeśli interesujący nas samochód był dotychczas serwisowany w autoryzowanych stacjach to możemy dowiedzieć się przede wszystkim o jego przebiegu. Dla niektórych z nas to cały czas niezmiernie ważny parametr, który bierzemy pod uwagę chcąc kupić używane auto. Ale to nie wszystko czego możemy oczekiwać. Numer VIN w tym przypadku może ukazać nam dotychczasowe naprawy, nawet te blacharsko-lakiernicze. To sprawia, że sprzedający nie ma jak przed nami ukryć tego faktu. A co z pojazdami sprowadzonymi? Tutaj również w wielu sytuacjach istnieje możliwość sprawdzenia historii serwisowej.

Kradziony?

Dla wielu z nas numer VIN kojarzy się głównie z faktem, by sprawdzić czy samochód, który chcemy kupić nie jest kradziony. Warto sprawdzić każde auto niezależnie od jego wartości, by później nie mieć problemów. Od razu zaznaczamy, że najlepiej zlecić to fachowcom. Tym bardziej planując zakup drogiego samochodu. Proceder „przebijania numerów” nadal jest aktualny i stosowany przez sprzedających chcących ukryć, iż dany pojazd jest w nielegalnym posiadaniu lub jest po wypadku.

Naprawa samochodu

Posiadając auto z pewnością jesteśmy świadomi tego, że wcześniej czy później czekać będą nas naprawy. I tu znowuż numer VIN może być bardzo przydatny. Dlaczego? Wydaje się, że nie ma nic trudnego w tym, by kupić części zamienne. A jednak! Niekiedy nie wystarczy podać marki i modelu pojazdu. Okazuje się bowiem, że te same samochody wyprodukowane nawet w tym samym roku mogą mieć różne części zamienne. Dlatego też w sklepach mogą poprosić nas o numer VIN, by mieć pewność co do zamawianego towaru.

Gdzie znajdę numer VIN?

Skoro wiemy już o wszystkich najważniejszych kwestiach związanych z numerem VIN to z pewnością chcielibyśmy z nich aktywnie korzystać. Aby to zrobić warto wiedzieć, gdzie w ogóle go znajdziemy. Otóż od razu podpowiadamy, że miejsce jest zależne od pojazdu. W każdym z nich może być ono inne. Najczęściej informację tę znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym. Poza nim numer VIN znaleźć możemy na przedniej szybie czy nawet w bagażniku. Równie często znajduje się on przy siedzeniu pasażera na podłodze. Najlepiej jest jednak zacząć od znalezienia instrukcji obsługi samochodu. Tam znajdziemy informację gdzie w naszym aucie znajduje się nasz unikatowy numer VIN.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *