Jak sprawdzić ilość punktów karnych?

Trudno wyobrazić sobie życie współczesnego człowieka bez samochodu i możliwości swobodnego przemieszczania się nim nie tylko po mieście, całym kraju, ale wręcz po świecie. Prowadzenie samochodu obostrzone jest wieloma różnymi przepisami, które bywają świadomie lub nieświadomie łamane przez kierowców. Zdobywają oni wtedy punkty karne, które są rodzajem konsekwencji za złamanie przepisów. Jeżeli przekroczy się w ciągu roku określoną liczbę punktów, można utracić prawo prowadzenia samochodu na dłuższy lub krótszy okres. Sporo osób zastanawia się nad tym, jak sprawdzić ilość punktów karnych, które ma się na swoim koncie? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób, które są zainteresowane tym tematem.

Jak sprawdzić ilość swoich punktów karnych?


Punkty karne to zmora kierowców. Jeżeli jeździ się naprawdę dużo i intensywnie, niestety nie jest zbyt wielkim problemem, aby od czasu do czasu zdobyć punkt karny oraz łączący się często z tym mandat. Niektórzy naprawdę muszą cały czas trzymać rękę na pulsie, ponieważ zwyczajnie grozi im utrata prawa jazdy. Jak sprawdzić, ile ma się punktów? Po pierwsze można skontaktować się po prostu z policją, która ma dostęp do tego typu danych. Najlepsza opcja to wizyta na komisariacie policji, ponieważ tam można uzyskać stosowne informacje, a po uiszczeniu odpowiedniej opłaty za zaświadczenie również odebrać dokument potwierdzający ilość posiadanych punktów karnych. Może wydawać się to trochę kontrowersyjnym sposobem postępowania, ale z drugiej strony bez wątpienia jest sposobem niezawodnym dla osób, które chcą rzeczywiście uzyskać prawidłowe informacje. Aby uzyskać informacje na komisariacie policji należy przygotować swój dowód tożsamości, ponieważ nie można uzyskać informacji na temat punktów karnych innej osoby. Przykładowo rodzice nie będą mogli mieć wglądu w liczbę punktów karnych ich dzieci.

Sprawdzanie punktów karnych na stronach rządowych


Kontakt z policjantem dla niektórych kierowców jest zwyczajnie zbyt stresujący i nie wyobrażają sobie tego, aby porozmawiać z prawdziwym funkcjonariuszem na ten temat. Na szczęście swoje punkty karne można sprawdzić też inaczej, bez wątpienia wygodniej i w sposób mniej stresujący. Istnieje mianowicie możliwość sprawdzenia punktów karnych na stronach rządowych. Trzeba tylko pamiętać o tym, że wcześniej konieczne będzie założenie profilu zaufanego, co tak naprawdę nie zajmuje dużo czasu. Swój profil zaufany można założyć nawet poprzez bankowość elektroniczną. Po zalogowaniu się na swój profil zaufany należy przejść do serwisu obywatel.gov.pl. To właśnie tam można sprawdzić swoje punkty karne za pomocą internetu. Warto pamiętać o tym, że punkty karne są aktualizowane w miarę na bieżąco, ale generalnie jest to robione raz dziennie. Jeżeli zatem ma się wątpliwości co do liczby zdobytych punktów karnych, najlepiej po prostu sprawdzić ją jeszcze raz, w kolejnym dniu. Taka sytuacja najczęściej dotyczy osób, które mają liczbę punktów karnych na granicy pozwalającej im prowadzić samochód zgodnie z prawem.

NationalCar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *