nationalcar.com.pl to strona poświęcona szeroko pojętej motoryzacji. Jeśli się nią interesujesz i chcesz poszerzyć swoją wiedzę, odwiedź nas! Sprawdź jedną z naszych kategorii: warsztat, porady oraz prawo a motoryzacja.

KONTAKT

Kategorie

Pierwsza jazda samochodem – przygotowania

Pierwsza jazda samochodem to stresująca, emocjonująca czynność, szczególnie dla tych młodych kierowców, którzy nigdy za kółkiem nie siedzieli. Nie każdy ma bowiem takie możliwości (czytaj: duże prywatne podwórko), aby jakiś wujek, ojciec lub starszy brat nauczyli go poza odpalaniem i ruszaniem do przodu, także podstaw w zakresie komfortowego i bezpiecznego prowadzenia auta. Taka tematyka będzie przekazywana na odpowiednim kursie na prawo jazdy. Ale warto przed zapisaniem się na szkolenie, zapoznać się z wartościowymi poradami, które pomogą w koncentracji w trakcie pierwszej jazdy i sprawią, że będzie ona pozytywnym doświadczeniem.

Jak się przygotować, czyli najważniejsze kwestie

Im się wie więcej w teorii, tym jest szansa, że spotka się mniej przykrych niespodzianek podczas praktyki. Warto najpierw poznać auto, „zaprzyjaźnić się” z nim. Ważne jest przecież, abyśmy my mieli kontrolę nad autem, a nie odwrotnie (gdy samochód zaczyna nas straszyć swoją skomplikowaną budową). Nauka jazdy nie dotyczy tylko osób młodych. Zdarza się, że decydują się na nią ludzie w starszym wieku, także kobiety. Wtedy jak najbardziej warto, nawet po kilka razy, zadawać pytania instruktorowi, który z chęcią udzieli ciekawych wskazówek. Prowadzenie auta nie może być czymś przytłaczającym. Ma sprawiać przyjemność połączoną z ekscytacją.

Co ciekawe, dzień wcześniej przed zajęciem miejsca na fotelu kierowcy, trzeba pomyśleć o odpowiednim stroju – niezbyt obszernym, aby pas dobrze przylegał do ciała. Chodzi o to, aby czuć się maksymalnie komfortowo. Drogie panie – obcasy proszę zostawić w domu, a zamiast nich założyć obuwie o płaskiej podeszwie. Bezpieczeństwo! Ono jest najważniejsze, gdy czeka nas pierwsza jazda samochodem. Dlatego należy wiedzieć, jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy. Na początku zaczynamy od wysokości siedziska (kierowca musi widzieć wszystko, co dzieje się za przednią szybą, i nie dotykać głową dachu). Kolejny krok to ustalenie odległości fotela od pedałów. Jak to zrobić? Po prostu wcisnąć do samego końca pedał sprzęgła. Noga musi być lekko ugięta w kolanie i jednocześnie nie może uciskać brzegu fotela. Pozostaje jeszcze kwestia oparcia – plecy mają przylegać całą powierzchnią do niego (wtedy jest ustawione prawidłowo). To teraz zajmijmy się samą kierownicą, która nie może zasłaniać liczników i wszelkich kontrolek. Kiedy ją złapiemy w najszerszym punkcie, nasze dłonie nie powinny znajdować się powyżej linii barków. Średnia, prawidłowa odległość, jaka dzieli środek kierownicy od klatki piersiowej kierowcy to jakieś 25-40 cm. Zanim przejdziemy do lusterek, dotknijmy najpierw zagłówka, który musi być ustawiony w następujący sposób: górna połowa ma dotykać potylicy kierowcy (chodzi o to, aby zadbać o bezpieczeństwo kręgosłupa szyjnego). A więc lusterka – teraz czas zająć się właśnie nimi. Te wsteczne trzeba ustawić tak, by widać całą tylną szybę. Natomiast boczne muszą prezentować linię horyzontu widoczną na samym środku. A co z pasami bezpieczeństwa? To już ostatni etap i zdecydowanie najbardziej istotny. Nie wolno o nim zapominać! Prawidłowo zapięty pas ma – jak już było wspomniane wyżej – przylegać do ciała. I oczywiście przechodzić przez środek ramienia i nie być skręconym.

Uspokój nerwy!

Wszystko ustawione, można ruszać w drogę. I tutaj może pojawić się duża przeszkoda. Nie żadna dziura w ziemi, a silne nerwy związane z odpowiedzialnym prowadzeniem samochodu. Jak je wyciszyć? Są różne techniki relaksacyjne powodujące, że pierwsza jazda samochodem staje się cennym i miłym doświadczeniem. Najlepsze w tym przypadku będzie kilka głębokich oddechów, wtedy stan przerażonego umysłu nieco się poprawi. Stres nie pozwala jednak nadal na naciśnięcie sprzęgła i wrzucenia jedynki na skrzyni biegów. Co robić? Wówczas należy zastosować bardziej relaksujące, specjalne ćwiczenia oddechowe. W internecie można znaleźć informacje, na czym dokładnie one polegają. Wszystkie sprawdzą się bez problemu. Aby nogi nie były jak z waty, to przyda się także zwykła rozmowa z osobą (przyjacielem, koleżanką itp.), która sama posiada już od dawna prawo jazdy i wie, co robić, by się uspokoić. Jej doświadczenie będzie niezwykle pomocne!

NationalCar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *