Czy warto wypożyczać samochód – Koszty

0
55
czy warto wypożyczać samochód?

Posiadanie własnego auta w dzisiejszych czasach jest dosyć popularne, a nawet można stwierdzić, że już prawie każdy jest właścicielem przynajmniej jednego samochodu. Podróżowanie własnym środkiem transportu jest bardzo komfortowe, nie trzeba oczekiwać na przystanku, męczyć się z bagażami, czy walczyć o miejsce siedzące ze współpasażerami.
Komfort oczywiście kosztuje, paliwo jest coraz droższe, ceny aut stosunkowo młodych są dosyć wysokie, eksploatacja samochodu w zależności od wieku i zużycia bywają spore. Do tego dochodzą opłaty za OC, które są obowiązkowe, a warto jeszcze zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie.

Kiedy warto wypożyczyć samochód?

Codzienne dojazdy do pracy, gdzie trudno znaleźć środki komunikacji miejskiej, praca w charakterze kierowcy lub zarabianie na własnym samochodzie, są powodem dla posiadania i utrzymywania auta. Często jednak jest tak, że nasz wychuchany wspaniały pojazd stoi przez cały tydzień na parkingu pod oknem i tylko raz w tygodniu wsiadamy do niego aby udać się na zakupy lub po prostu coś załatwić. Okazuje się wtedy, że koszty związane z utrzymaniem samochodu są bez sensu, zwłaszcza że już nawet po zakupy nie trzeba ruszać się z domu. Wystarczy zamówić artykuły w internecie i w umówiony dzień zostaną dostarczone na wskazany adres pod drzwi.

Popularną ostatnio alternatywą do posiadania własnego samochodu jest wypożyczalnia pojazdów. Zaletą jest to, że wypożyczamy auto tylko wtedy, kiedy jest potrzebne i płacimy za czas wypożyczenia. Nie martwimy się o to, że trzeba co jakiś czas jechać do serwisu i oczywiście płacić za usługą naprawy. Nie trzeba ubezpieczać i opłacać składek. Jest już wiele punktów, z których można takie wynająć, niektóre wypożyczalnie dostarczają samochody do wskazanego miejsca.
Przeważnie mamy możliwość dopasowanie auta do własnych potrzeb. Możemy wypożyczyć małe kompaktowe auto dla dwóch osób, jeśli z rodziną na wakacje, to wtedy rodzinne kombi. Do wyboru jest wiele opcji.

Koszty wynajęcia samochodu

Koszty wynajęcia są bardzo różne i zależne od opcji na jaką się zdecydujemy. W zależności od wielkości auta, koszty mogą się plasować na pułapie od kilkudziesięciu złotych do kilkuset złotych za dobę. Cena jest też zależna, czy auto wypożyczamy na jeden dzień, czy na kilka dni lub kilka tygodni. Są też możliwe dłuższe terminy powyżej kilku miesięcy. Niestety w większości wypożyczalni trzeba się liczyć z kaucją, która także w zależności od rodzaju auta, wynosi od kilkuset do ponad tysiąca złotych.
Oprócz kosztów za samo wynajęcie, musimy brać pod uwagę limit kilometrów, po którego przekroczeniu będzie trzeba dopłacić. Do tego dochodzi paliwo. Mimo iż auto jest gotowe do jazdy z pełnym zbiornikiem, to auto musimy zwrócić również zatankowane.

Opłaty dodatkowe

Auto można dodatkowo wyposażyć o różne funkcjonalności takie jak, system nawigacji GPS, koszt około 40 zł za dobę, fotelik dla dziecka, to około 100/150 zł za wynajem. W okresie zimowym podczas wyjazdów w góry warto się doposażyć o łańcuchy zimowe, koszt około 150 zł za wynajem.
Oprócz tego jest możliwość wynajęcia auta wraz z kierowcą, koszt około 25/30 zł za dobę.

Co trzeba zrobić aby wynająć samochód?

Chcąc wynająć samochód musimy mieć ze sobą oprócz prawa jazdy, dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, warto również posiadać kartę kredytową, na której na czas najmu jest zablokowana kaucja. Czasem jest możliwe pozostawienie kaucji w gotówce.
Przed użytkowaniem samochodu warto zrobić kilka zdjęć przed wynajęciem i zaraz po odstawieniu, żeby mieć pewność, że nikt nas nie naciąga na dodatkowe koszty. Oczywiście nie trzeba wspominać, że wnętrze musimy zostawić czyste, takie jak było zanim wsiedliśmy do środka.

Podsumowanie

Wypożyczalnia samochodów jest niewątpliwie alternatywą do posiadania własnego auta. Jednak wszystko zależy od potrzeb i kosztów. Jeśli pożyczać na dobę lub kilka dni, koszty nie będą zbyt wysokie. Przy kilku tygodniach lub długoterminowych wypożyczeniach trzeba się liczyć z kosztami do 1000 zł miesięcznie. Posiadając własne auto w wieku 5-8 lat w większości nie ma poważniejszych kosztów, nie licząc paliwa. Jednak gdy coś trzeba naprawić, koszty mogą sięgać kilku tysięcy, aczkolwiek jest to koszt jednorazowy, a nie miesięczny.
Opłacalność takiego rozwiązania należy rozpatrzyć indywidualnie, nie da się jednoznacznie stwierdzić, że to jest najlepsza opcja w stosunku do własnego auta. Jak zwykle są wady i zalety. Każdy musi sobie sam stwierdzić, co się bardziej opłaca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here