nationalcar.com.pl to strona poświęcona szeroko pojętej motoryzacji. Jeśli się nią interesujesz i chcesz poszerzyć swoją wiedzę, odwiedź nas! Sprawdź jedną z naszych kategorii: warsztat, porady oraz prawo a motoryzacja.

KONTAKT

Kategorie

Strój motocyklowy dla pasażera – jakie warunki musi spełniać?

Bezpieczna jazda na motocyklu we dwoje wymaga współpracy między pasażerem a kierowcą. Obydwoje muszą np. skoordynować swoje ruchy podczas zakrętów i słuchać się wzajemnie w trakcie jazdy. Bardzo istotny dla komfortu oraz ochrony zdrowia i życia obydwu osób poruszających się motocyklem jest także prawidłowy strój. Co wchodzi w skład ubrań dla pasażera? Jakie kryteria powinien spełniać taki strój i czym różni się od wyposażenia kierowcy? Wyjaśniamy.

Towarzysz lub towarzyszka motocyklowych podróży jest dokładnie tak samo narażony na niebezpieczeństwo podczas jazdy motocyklem jak jego kierowca. Z tego względu dbałość o bezpieczeństwo pasażera powinno być na takim samym poziomie, jak ochrona życia i zdrowia kierowcy. Prawidłowo dobrany strój to kluczowy aspekt takiej dbałości.

Czy pasażer musi jeździć w specjalnym stroju?

Przepisy nie wskazują, w jakim stroju musi jeździć pasażer motocykla. Warto jednak pamiętać, że prawo drogowe nie mówi, jak powinien być ubrany sam kierowca pojazdu. Obowiązkowy jest jedynie kask. To podstawowy element wyposażenia samego motocyklisty, jak i jego „gościa”. Tutaj koniecznie należy zainwestować w najlepszy możliwy model sprawdzonej marki. Kask Shoei czy HJC zapewni pasażerowi wysoki poziom bezpieczeństwa i komfort w trakcie jazdy. 

Chociaż prawo nie stawia już warunków dotyczących kolejnych elementów stroju, to zdecydowanie „plecak” (jak pieszczotliwie nazywa się pasażera w slangu motocyklowym) musi do tematu podejść rozsądnie. Komfortowy i bezpieczny ubiór ma wpływ na wiele aspektów jazdy.

Czy strój pasażera różni się od ubrania kierowcy?

W praktyce strój dla pasażera nie powinien różnić się niczym od ubrań dla kierowcy. Wskazany jest m.in. pełny kombinezon lub kurtka i spodnie. Pasażer powinien mieć także rękawice oraz dedykowane obuwie motocyklowe. Jeżeli często jeździcie w „tandemie”, warto zainwestować w odpowiednią odzież. Kurtka Ozone, spodnie Spidi czy rękawice Rev’it zwiększą bezpieczeństwo „plecaka”, podobnie jak produkty innych cenionych marek.

Oczywiście ubranie koniecznie trzeba dostosować do warunków pogodowych i stylu jazdy. Poruszanie się motocyklem sportowym wymaga zastosowania pełnego stroju z grubej skóry. Do turystycznych wypraw polecane są ubrania z materiałów tekstylnych. To istotne, aby pasażer miał nie tylko odpowiednią ochronę, ale też wygodę w trakcie podróży. 

Jaki rodzaj kasku powinien mieć pasażer? To również zależy od charakterystyki motocykla i stylu jazdy. W przypadku jazdy sportowej konieczny jest kask integralny. Na długich dystansach sprawdzi się kask szczękowy. Kask powinien być dobrany do rozmiaru głowy użytkownika. Zbyt duży egzemplarz może zlecieć w newralgicznym momencie, nie zapewniając należytej ochrony.

Jak jeździć z pasażerem, gdy ten nie ma dedykowanego stroju?

Kurtka, spodnie, buty czy kombinezon muszą być dokładnie dopasowane do ciała użytkownika. Dzięki temu protektory (specjalne ochraniacze) umieszczone są w newralgicznych miejscach, takich jak kolana, łokcie, kręgosłup czy odcinek szyi. W ten sposób zabezpieczają przed wieloma urazami, w tym m.in. poważnym złamaniem. Jednak nie każdy ma tego typu specjalną odzież na motocykl. 

Co zrobić, jeżeli pasażer nie posiada dedykowanego stroju, a chce udać się na przejażdżkę? Przede wszystkim kategorycznie zabroniona jest jazda w krótkich spodenkach, legginsach, t-shirtach czy sukienkach. To ogromne zagrożenie dla osoby uczestniczącej w jeździe motocyklem. Nawet niegroźny pozornie upadek może doprowadzić do poważnego otarcia (z oparzeniem skóry włącznie). Poza tym zbyt lekki strój szybko może sprawić, że organizm pasażera się wyziębi. 

Warto mieć też zestaw specjalnych ochraniaczy dla dodatkowej osoby na motocyklu. Nakolanniki, zbroje, buzery czy pas nerkowy to polecane elementy zabezpieczające pasażera. Mogą mieć regulację rozmiaru, dzięki czemu dopasujesz je do każdej sylwetki i wzrostu. 

Uniwersalne ochraniacze sprawdzą się, gdy przewozisz motocyklem różne osoby. Warto mieć taki zestaw w swoim ekwipunku.

Ubranie pasażera na wyjazd motocyklowy nie jest bardzo trudne. Wystarczy podejść do tej kwestii rozsądnie. Mocne, długie i najlepiej dedykowane ubrania, buty czy kask – to wszystko ułatwi radość z jazdy, bez martwienia się o swoje zdrowie i życie.

NationalCar