Car wrapping – chwilowa moda czy stały trend?

0
790

Dbanie o samochód i karoserię nie musi ograniczać się do mycia i polerowania, gdyż można zdecydować się na autotuning. W ostatnich latach popularność zyskuje car wrapping, który nie jest już domeną samochodów wyścigowych czy reklamowych, ale staje się sposobem na upiększenie samochodu. Zastanowimy się czy jest to chwilowa moda czy stały trend. 

Jakie są zalety car wrappingu poza estetyką? 

Przede wszystkim zastanawiając się nad tym, czy car wrapping stanie się stałym elementem upiększania samochodu, warto zastanowić się czy ma jeszcze inne walory. Otóż tak! Mianowicie chroni lakier samochodowy przed czynnikami zewnętrznymi. Jak wiadomo karoseria narażona jest nie tylko na zabrudzenie przez błoto czy błoto pośniegowe, ale również zarysowanie i wżery powstałe na skutek oddziaływania soli drogowej, piasku, czy drobnych kamieni. Nie trzeba już gorączkowo szukać jaki jest kod lakieru. Po VIN można go odkodować, jednak czasem łatwiejszą opcją jest zdecydowanie się na car wrapping. Kod koloru znajdziemy również na tabliczce znamionowej, która jest umieszczona pod maską, w bagażniku czy też na słupku od strony kierowcy. Oczywiście zamiast zgadywać, gdzie została umieszczona, lepiej sprawdzić to w sklepie lakierniczym online. Wracając do car wrappingu jest on również możliwością rozreklamowania własnych usług. Jednocześnie chronimy karoserię w strategicznych najbardziej narażonych miejscach i reklamujemy swoje produkty czy usługi. Car wrappping może być sposobem na uatrakcyjnienie wyglądu taksówki. Można za pomocą tej techniki umieścić na bocznych drzwiach nie tylko nazwę firmy, ale również numer telefonu. Oczywiście coraz bardziej istotny jest fakt, że dzięki tej technice można całkowicie odmienić wygląd karoserii.            

Car wrapping

Na jaki rodzaj foliowania się zdecydować? 

Jeśli zastanawiasz się nad car wrappingiem, to musisz wiedzieć, jakie rodzaje folii masz do wyboru. Folia monomerowa to podstawowy rodzaj folii stosowany głównie do reklam. Trzeba wiedzieć, że nie jest trwała, a z czasem pod wpływem temperatury czy wilgoci może się odkształcać i odklejać. Zatem zdecydowanie ten rodzaj nie wpisze się w stały trend w tuningu samochodu. Trzeba zwrócić uwagę na bardziej trwałe rozwiązania, czyli folie polimerowe. W produkcji takiej folii powstaje mniej naprężeń, dzięki czemu jest ona trwalsza niż pierwsza omówiona, jednak nie tak elastyczna jak folia wylewana. To właśnie ostatni rodzaj polecamy do trwałego tuningu samochodu. Warto podkreślić, że żadna z folii nie niszczy lakieru samochodowego, a wręcz przeciwnie chroni go. Do danej folii można dobrać odpowiedni wosk do pielęgnacji karoserii, dzięki czemu po myciu samochodu można nadać mu błyszczące lub matowe wykończenie i dodatkowo chronić folię przed uszkodzeniami.     

Car wrapping

Tańszy sposób na odnowienie samochodu 

Jeśli szuka się sposobu na odnowienie starego samochodu, to zdecydowanie car wrapping jest dobrą opcją. Na pewno jest znacznie tańszy niż kompleksowe lakierowanie. Oczywiście przed nałożeniem folii należy zadbać również o karoserię. Trzeba obejrzeć ją pod kątem ubytków lakieru i je naprawić, tak by pod warstwą folii nie mieć zardzewiałych elementów. Nie trzeba tu już jednak martwić się ewentualną różnicą koloru przy poprawkach, gdy decydujemy się na car wrapping, gdyż i tak wszystko zostanie zakryte specjalistyczną folią.    

Czy car wrapping może stać się stałym trendem?  

Biorąc pod uwagę potencjał jaki ma car wrapping zdecydowanie może on stać się stałym trendem, a nie tylko chwilową modą. Oczywiście nie każdy jest zwolennikiem takiego upiększania samochodu, jednak warto podkreślić, że można znaleźć folie, które są jednokolorowe i stonowane, a nie jedynie takie z kolorowymi wzorami, które mają dodać karoserii nutę ekstrawagancji. Zatem każdy może znaleźć coś dla siebie, co jest kolejnym atutem tej metody tuningu samochodów. 

Lakierowanie elementów samochodowych niewątpliwie jest trudną i mozolną pracą, gdyż trzeba najpierw oczyścić element, a później ocenić grubość powłoki lakierniczej. W przypadku wyboru car wrappingu nie trzeba stosować jednak skomplikowanej techniki cieniowania i ubytki można naprawić nawet samodzielnie. Polecamy car wrapping oddać w ręce specjalistów, gdyż istotne znaczenie dla trwałości powłoki ma równe położenie folii.   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here