Oleje silnikowe typu long life to kiepski wybór

Każdy posiadacz samochodu wie, że ważnym elementem jego eksploatacji jest regularna wymiana oleju silnikowego. Producenci aut zalecają tu stosowne interwały wymian, których powinniśmy się trzymać. Ogólnie olej warto zmieniać raz do roku lub co 10 tysięcy przejechanych kilometrów. Jest to szczególnie istotne w silnikach diesla, które są bardziej wrażliwe na złej jakości olej.

Traci parametry

Wraz z eksploatacją olej stopniowo traci swoje parametry, co sprawia, że elementy silnika są gorzej smarowane. Na rynku pojawiły się oleje typu long life, które według zapewnień producentów wymagają dużo rzadszych zmian. Nie warto jednak inwestować w takie rozwiązanie – każdy olej silnikowy traci z czasem swoje właściwości. Jedynie regularne wymiany dają nam całkowitą pewność, że nasz silnik ma zapewnione właściwe smarowanie, a ciepło jest skutecznie odprowadzane. W oleju gromadzą się również różnego rodzaju zanieczyszczenia. Przed dostaniem się ich do silnika chroni filtr olejowy, jednak z czasem w oleju zanieczyszczeń gromadzi się coraz więcej. Olej typu long life nie jest tu niestety żadnym wyjątkiem.

Sprawdzone rozwiązania

Użytkując samochód warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, a nade wszystko stosować się do zaleceń producenta, podanych w instrukcji. Koszt wymiany oleju jest stosunkowo niski, nie jest też zabiegiem skomplikowanym, czy wymagającym specjalistycznych narzędzi, stąd bardziej ambitni mogą przeprowadzić wymianę sami. Nie warto zaniedbywać terminów wymian oleju – ta niewielka oszczędność bardzo niekorzystnie będzie odbijała się na żywotności silnika, a awarie tego pociągają już za sobą zazwyczaj kolosalne koszty.

bitlogistics.pl

NationalCar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *