nationalcar.com.pl to strona poświęcona szeroko pojętej motoryzacji. Jeśli się nią interesujesz i chcesz poszerzyć swoją wiedzę, odwiedź nas! Sprawdź jedną z naszych kategorii: warsztat, porady oraz prawo a motoryzacja.

KONTAKT

Kategorie

Jak przeliczyć kw na konie mechaniczne?

Miłośnicy szybkich samochodów są zainteresowani wszelkimi parametrami związanymi z nowoczesnymi pojazdami. Najczęściej pada pytanie o moc silnika i osiągi. Entuzjaści szybkich aut chętnie odwiedzają rozmaite targi samochodowe oraz czytują informacje zawarte na portalach motoryzacyjnych. Dla laika określenia techniczne związane z samochodami mogą brzmieć co najmniej dziwnie. Znawcy tematu nie przepuszczą jednak żadnej okazji, by porozmawiać o możliwościach pojazdów. Bardzo często ktoś pyta np. o to, ile auto ma koni mechanicznych pod maską. Jest to oczywiście swego rodzaju metafora, bo nie chodzi o konie w sensie dosłownym, lecz o nazwę jednostki mocy. Problem pojawia się, gdy w instrukcjach i specyfikacjach podawane są dane określone za pomocą kilowatów. Wiele osób ma problem z przeliczeniem jednostek, tymczasem nie jest to wcale takie trudne. Jak to obliczyć? Podpowiadamy!

Kilowaty a konie mechaniczne

Kilowat to powszechnie obowiązująca jednostka mocy silnika spalinowego w samochodzie, zaś pojęcie koń mechaniczny jest używane najczęściej w potocznym rozumieniu. Kilowaty zaznaczane są funkcjonalnym skrótem kw. Skrót taki można znaleźć we wszystkich dokumentach dotyczących danego pojazdu, począwszy od dowodu rejestracyjnego samochodu. Jednostką kw posługują się wszystkie urzędy. Występuje ona w papierach dotyczących homologacji samochodu i w korespondencji dotyczącej ubezpieczenia auta. Można powiedzieć, że jest to oznaczenie obecne w każdym dokumencie pisanym, który zawiera specyfikację danego auta. Jest to wyrazem przyjęcia pewnej konwencji w oznaczeniach pojazdów. W mowie natomiast częściej spotyka się określenie konie mechaniczne. Jakim wartościom odpowiadają 1 kilowat i 1 koń mechaniczny? Jaki jest ich wzajemny stosunek i jak łatwo dokonać obliczenia? Nie jest to wcale skomplikowane.

Jak przeliczyć kw na konie mechaniczne?

Przyjmuje się, iż 1 kilowat stanowi równowartość 1,36 konia mechanicznego oznaczanego skrótem KM. Z kolei jeden koń mechaniczny to 0,74 kilowata. Znając te zależności każdorazowo w prosty sposób można dokonać przeliczenia jednostek. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że istnieją dwa typy koni mechanicznych, choć nie każdy je rozróżnia. To właśnie te, które w Polsce funkcjonują jako KM, zaś na szerszym europejskim gruncie oznaczane są literkami PS. Natomiast inaczej rzecz wygląda w Anglii i krajach pokrewnych. Tam stosuje się przede wszystkim mile, zamiast kilometrów. Zamiast konia mechanicznego występuje z kolei koń parowy, który ma nieco inną wartość. Oznaczany jest za pomocą symbolu HP. Jeden koń parowy to odpowiednio 1,01 konia mechanicznego oraz 0,75 kilowata. Być może są to nieznaczne różnice, ale dobrze zdawać sobie z nich sprawę.

Dlaczego warto znać przeliczniki?

Znajomość pojęć takich jak kilowat oraz koń mechaniczny, a także umiejętność ich przeliczania przydaje się, gdy występują rozbieżności w oznaczeniach pojazdów. To istotne, gdy ktoś np. chce sprzedać pojazd o określonej liczbie kilowatów, a potencjalny nabywca zapyta, ile auto ma koni mechanicznych. Warto zatem posługiwać się dwiema jednostkami.

NationalCar