Jak wygląda przegląd auta z gazem?

Wielu z nas pewnie zastanawia się, czy montaż instalacji gazowej w samochodzie będzie opłacalną inwestycją. Być może jest to paliwo naszej przyszłości. Rynek malutkimi krokami chce odchodzić od silników diesla. Samochody napędzane benzyną często palą zbyt dużo. Idealnym rozwiązaniem jest montaż instalacji gazowej w samochodzie. Czy aby na pewno tak jest? Czy przegląd auta z gazem nie jest problematyczny? Jak gaz wpływa na kondycję silnika?

Auto na gaz – wady i zalety

Często padają pytania o wady i zalety samochodu na gaz. Pierwszym argumentem przemawiającym za montażem instalacji gazowej jest na pewno cena. Za litr gazu średnio zapłacimy dwa złote. Przyjmijmy, że samochód spali dziesięć litrów gazu na sto kilometrów. Do tego należy doliczyć śladowe spalanie benzyny. Przy stu kilometrach jest to średnio pół litra benzyny. Po szybkiej rachubie można śmiało powiedzieć, iż pokonanie stu kilometrów samochodem z instalacją będzie kosztowało nas ok. 23 PLN. W przypadku tego samego silnika bez instalacji pokonanie stu kilometrów kosztuje ok. 35 PLN.

Łatwo zauważyć tutaj oszczędność co najmniej dwunastu złotych. Jednym z minusów będzie na pewno szybsza eksploatacja silnika napędzanego gazem. Gaz to suche paliwo. Nie daje silnikowi wystarczającego smarowania. Wynikiem tego jest krótsza żywotność silników na gaz. Starsze samochody borykają się z wieloma problemami przy eksploatacji gazem. Często zużywają więcej oleju, uszczelki w silnikach wygrzewają się. Należy też wspomnieć, iż im nowszy samochód tym instalacja gazowa dla owego samochodu będzie droższa. Cena zależy od generacji gazu.

Jak wygląda przegląd auta z gazem?

Jak wygląda przegląd auta z gazem? Badanie techniczne samochodu z instalacją gazową wykonujemy raz w roku. Musimy liczyć się z tym, że owe badanie techniczne będzie kosztowało nieco więcej niż zwykły przegląd auta z tradycyjnym silnikiem. Oprócz dowodu rejestracyjnego, diagnosta poprosi nas o świadectwo legalizacji sposobu montażu instalacji oraz świadectwo legalizacji zbiornika gazu. Należy tutaj przypomnieć, iż legalizacja zbiornika gazu podbijana jest na okres dziesięciu lat. Przedawnione świadectwo legalizacji zbiornika jest podstawą do nie zaliczenia przeglądu przez stację diagnostyczną. Przed przeglądem warto sprawdzić wszystkie daty legalizacji i inne aby uniknąć przykrych sytuacji.

Jeśli twoje świadectwo legalizacji zbiornika jest nieważne, powinieneś udać się do specjalnego serwisu w celi wymiany zbiornika na nowy. Poza tradycyjnymi procedurami przeglądu na stacji diagnosta sprawdzi szczelność instalacji. Wszelkie wycieki oraz nieszczelności mogą być podstawą do dyskwalifikacji przeglądu. Diagnosta sprawdzi również czy silnik pracuje bez zarzutów na danej instalacji gazowej. Kierowca, który dba o serwis instalacji nie ma się czym przejmować. Ile kosztuje przegląd auta z gazem? Przegląd samochodu z instalacją gazową kosztuje 162 zł. W tą cenę wlicza się koszt tradycyjnego przeglądu, który wynosi 99 zł. 63 zł. To dodatkowy koszt badania specjalistycznego.

Kiedy instalacja gazowa w aucie się opłaca?

Samochód z instalacją gazową to dobra opcja dla kierowców, którzy pokonują dziennie co najmniej 30 kilometrów. Instalacje gazowe uruchamiają się w samochodach po przejechaniu kilku kilometrów. Jest to też zależne od generacji gazu. Po odpaleniu zimnego silnika pierwsze kilometry będziemy pokonywać na benzynie. Gaz potrzebuje odpowiedniej temperatury do tego aby się uruchomił. Starsze generacje gazu sprawiały w niektórych przypadkach wiele problemów. Silniki pracowały nierówno, szarpały. Z każdą generacją problemy te stopniowo znikały. Ilość zaworów w silniku decyduje o tym jaką powinniśmy założyć instalacje do samochodu.

Serwis auta napędzanego gazem wiąże się także z wymianą odpowiednich filtrów. Wymiana wszystkich obowiązkowych części na czas pozwala cieszyć się bezproblemową jazdą. Gaz dla wielu może być dużą oszczędnością. Z opinii wielu kierowców wynika, iż lepiej zakupić auto bez instalacji. Nie jesteśmy w stanie ocenić, czy poprzedni właściciel należycie dbał o serwis gazu. Często możemy paść ofiarą zakupu doszczętnie zajechanego egzemplarza, którego uzdrowienie będzie nas słono kosztować. Przy indywidualnym montażu gazu jesteśmy pewni co do kondycji silnika. Tyczy się to głównie samochodów starszych. Gaz jest paliwem określanym jako ekologiczne. Można powiedzieć, że montaż instalacji gazowej jest bardzo przyszłościowy.

NationalCar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *