Sprężarki i kompresory – kompendium wiedzy

sprężarki i kompresory

Kompresory i sprężarki spalinowe to bardzo popularne i niesłychanie przydane urządzenia, ale wiele osób myli je ze sobą. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym różnią się poszczególne urządzenia, jakie są ich największe zalety i gdzie można wykorzystać ich olbrzymi potencjał.

Jaka jest różnica?

Sprężarka spalinowa jak powszechnie wiadomo wykorzystywana jest głównie do uzyskiwania wysokiego ciśnienia sprężonego gazu albo do wymuszania jego przepływu. Jeżeli chodzi o kompresor, to tak naprawdę jest to jeden z rodzajów sprężarki, tak samo zresztą jak i dmuchawa, czy zwykły wentylator. Jak wspomniano powyżej w dzisiejszych czasach bardzo wiele osób używa zamiennie obu nazw, co oczywiście jest bardzo dużym błędem. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że nie wszystkie sprężarki są kompresorami. 

Co warto wiedzieć o sprężarkach?

Sprężarki to bardzo popularne urządzenia, które wykorzystywane są praktycznie w każdej gałęzi gospodarki. Sprzęt tego typu produkowany jest zazwyczaj pod postacią zwykłych stacjonarnych stacji sprężarkowych, chociaż można spotkać także urządzenia przenośne. W dzisiejszych czasach rozpowszechnione są specjalne zestawy i agregaty sprężarkowe. Warto wspomnieć także i o tym, że współczesne sprężarki spalinowe to nie tylko samodzielne maszyny, ale również niezależne części wielu innych urządzeń. Sprężarki wykorzystywane są na przykład w chłodziarkach albo turbinach gazowych. 

Kompresory spalinowe 

Kompresory także mogą pochwalić się szerokim zastosowaniem, ale ich potencjał doceniony został przede wszystkim w branży motoryzacyjnej. Kompresory wykorzystuje się nie tylko do błyskawicznego pompowania kół samochodowych, ale również do lakierowania karoserii albo wsparcia mniej lub bardziej skomplikowanych procesów blacharskich. Kompresory są niezbędnym wyposażeniem, każdego profesjonalnego warsztatu samochodowego i stacji wulkanizacyjnej. Największą zaletą sprzętu tego typu jest jego olbrzymia wydajność oraz to, że może pracować on sprawnie nawet przez wiele godzin. 

Kompresory dla klientów prywatnych

Kompresory wykorzystywane są nie tylko przez warsztaty samochodowe, ale również przez klientów prywatnych. W dzisiejszych czasach dużym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim wynajem sprężarek. Przy drobnych pracach nie opłaca się inwestować w drogi sprzęt, dlatego też wynajem jest naprawdę ciekawym i niesłychanie wygodnym rozwiązaniem. W przestrzeni domowej kompresory spalinowe można wykorzystać nie tylko przy pracach motoryzacyjnych, ale również do malowania ścianek albo do czyszczenia narzędzi i różnorodnych urządzeń.

Na co zwrócić uwagę wypożyczając nowy sprzęt?

Osoby, które są zainteresowane wynajmem kompresorów powinny zwrócić uwagę nie tylko na ciśnienie i pojemność zbiornika, ale również na wydajność i poziom hałasu. Ważnym parametrem jest także trwałość oraz jakość samego sprzętu zwłaszcza, jak do wykonania są bardzo ciężkie i czasochłonne prace. Warto inwestować w oryginalny sprzęt od renomowanego producenta, który poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi i najbardziej skomplikowanymi zadaniami. 

Na jaki sprzęt postawić?

W Polsce największym zainteresowanie cieszą się kompresory takich marek jak np.: Stanley, Dedra, Eurotek, Erman oraz Scheppach. Jeżeli mamy możliwość zakupu albo wynajmu, to warto rozglądać się właśnie za wymienionymi wcześniej markami. Producenci oferują bardzo różne rozwiązania techniczne w swoich urządzeniach, dzięki czemu sprawność działania, wydajność i trwałość stoi na bardzo wysokim poziomie. Oryginalne kompresory wykonane są z najlepszych jakościowo materiałów w dbałości nawet o najmniejsze detale, dlatego też mogą pochwalić się optymalnymi parametrami technicznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *