Menu

SUV-y i crossovery

Mercedes GLC Coupe 200 4matic – opinie użytkowników, dane techniczne

NationalCar Publikacja:

SUV marki Mercedes

Mercedes GLC Coupe 200 4Matic (C254) to samochód nastawiony na komfort, ciszę i efektowną sylwetkę, a nie na sportowe osiągi. Silnik 2.0 M254 o mocy 204 KM wystarcza do codziennej jazdy, lecz przy pełnym obciążeniu lub częstym wyprzedzaniu nie daje takiego zapasu, jak mocniejsze odmiany. Trzeba też zaplanować budżet typowy dla segmentu premium, szczególnie na opony, hamulce i regularny serwis olejowy.

Dla kogo jest Mercedes GLC Coupe 200 4Matic?

Opisywana wersja należy do drugiej generacji modelu, oznaczanej jako C254. Nie należy mylić jej z poprzednim GLC Coupe, czyli odmianą C253/X253 produkowaną do 2022 roku. C254 ma nowocześniejsze wnętrze, większy bagażnik i napędy wyposażone w układ mild hybrid 48V.

Linia coupe poprawia wygląd auta, ale ogranicza część jego funkcjonalności. Bagażnik o pojemności 545 l pozostaje użyteczny, jednak klasyczny GLC SUV jest lepszym wyborem dla rodziny, która często przewozi wysoki bagaż lub kompletnie wykorzystuje drugi rząd siedzeń. Coupe najlepiej pasuje do kierowcy, który chce wygodnego samochodu klasy premium, lecz nie potrzebuje praktyczności dużego kombi ani osiągów odmiany AMG.

Opinie użytkowników i testujących są na ogół zgodne. Najczęściej chwalone są wyciszenie, jakość foteli, płynność jazdy i wygląd. Krytyka dotyczy głównie ceny wyposażenia, kosztów eksploatacji oraz przeciętnego zapasu mocy przy szybkiej jeździe autostradowej.

Silnik M254 i dynamika jazdy

Pod maską pracuje benzynowy silnik M254 o pojemności 2,0 l, mocy 204 KM i maksymalnym momencie 320 Nm. Współpracuje z automatyczną skrzynią 9G-Tronic oraz napędem na cztery koła 4Matic. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje około 8 sekund, zależnie od rocznika i konfiguracji. To wynik wystarczający do sprawnego poruszania się, ale bez sportowych emocji.

Układ MHEV 48V nie jest hybrydą plug-in. Samochód nie przejedzie kilku czy kilkudziesięciu kilometrów wyłącznie na prądzie i nie ładuje się z gniazdka. Instalacja odzyskuje energię podczas hamowania, wspiera silnik przy ruszaniu i pozwala na krótkie okresy żeglowania z wyłączoną jednostką spalinową. Jej główną zaletą jest płynność działania, nie radykalne obniżenie spalania.

Parametr Mercedes GLC Coupe 200 4Matic Ocena w codziennym użytkowaniu
Moc 204 KM Wystarczająca do miasta i spokojnej trasy
Moment obrotowy 320 Nm Dostępny w szerokim zakresie, ułatwia jazdę bez redukcji
Przyspieszenie 0–100 km/h około 8,0–8,4 s Sprawne, ale nie sportowe
Spalanie w mieście około 8,5–10,0 l/100 km W korkach może przekroczyć 10 l/100 km
Spalanie w trasie około 7,0–8,4 l/100 km Najniższe wyniki są możliwe przy spokojnej jeździe

9G-Tronic dobrze pasuje do charakteru auta. Przy spokojnym przyspieszaniu zmienia biegi miękko i utrzymuje niskie obroty. Podczas gwałtownego wciśnięcia gazu może potrzebować chwili na wybór właściwego przełożenia, szczególnie gdy kierowca oczekuje natychmiastowej reakcji. W praktyce skrzynia wzmacnia komfortowy charakter GLC, ale nie zamienia wersji 200 w samochód sportowy.

Wersja 200 4Matic daje radę w codziennym ruchu, lecz najlepiej czuje się przy spokojnym stylu jazdy. Przy częstym podróżowaniu z kompletem pasażerów, bagażem i wysokimi prędkościami dopłata do mocniejszego silnika staje się bardziej uzasadniona.

Ile kosztuje utrzymanie GLC Coupe?

Roczne koszty zależą od przebiegu, cen paliwa, ubezpieczenia i wybranego serwisu. Kwota około 11 000–12 000 zł rocznie może być realna przy umiarkowanym przebiegu, ale nie obejmuje dużych, nagłych napraw. Właściciel powinien szczególnie pilnować oleju silnikowego, stanu hamulców, geometrii oraz jakości ogumienia.

Dla silnika M254 rozsądny interwał wymiany oleju to około 15 000 km lub raz w roku, nawet jeśli wskazania komputera pozwalają jeździć dłużej. Należy stosować olej zgodny z właściwą normą Mercedes-Benz. W przypadku skrzyni 9G-Tronic opłaca się rozważyć profilaktyczną wymianę oleju w okolicach 60–80 tys. km, zwłaszcza przy jeździe miejskiej, holowaniu lub dużych przebiegach.

Operacja Koszt w ASO Koszt w serwisie niezależnym
Olej silnikowy i filtr około 1 300–1 500 zł około 800–1 000 zł
Olej w skrzyni 9G-Tronic około 2 000–2 400 zł około 1 300–1 600 zł
Klocki hamulcowe przedniej osi około 1 400–1 600 zł około 800–1 000 zł
Tarcze i klocki przedniej osi około 3 000–3 300 zł około 1 800–2 100 zł
Wymiana filtra kabinowego około 350–400 zł około 200–250 zł

Są to wartości orientacyjne dla rynku polskiego. Konkretna cena zależy od regionu, rodzaju części, wyposażenia hamulców i aktualnego cennika warsztatu. Opony do dużych obręczy mogą kosztować kilka tysięcy złotych za komplet, a napęd 4Matic wymaga pilnowania geometrii i równomiernego zużycia ogumienia.

Niezawodność C254 – elektronika i zawieszenie

W młodym C254 najwięcej uwagi wymaga elektronika. System MBUX jest rozbudowany i steruje dużą częścią funkcji samochodu. Sporadyczne restarty ekranu, problemy z profilem użytkownika, łącznością online lub kamerami nie muszą oznaczać poważnej awarii, ale przed zakupem trzeba sprawdzić, czy auto ma aktualne oprogramowanie i czy wszystkie funkcje działają prawidłowo.

Podczas oględzin używanego egzemplarza przetestuj ekran centralny, kamerę 360 stopni, czujniki parkowania, asystentów jazdy, klimatyzację oraz bezprzewodową integrację telefonu. Błędy systemów bezpieczeństwa mogą wynikać z zabrudzenia radaru, niskiego napięcia akumulatora 12 V albo historii naprawy blacharskiej.

Zawieszenie zapewnia dobry komfort, ale duże felgi zwiększają obciążenie łączników stabilizatora, tulei i innych elementów gumowo-metalowych. Na nierównościach nie powinny pojawiać się stuki, skrzypienie ani wyraźne ściąganie auta. Warto wykonać kontrolę geometrii, sprawdzić zużycie opon i obejrzeć podwozie pod kątem wycieków.

W porównaniu z X253 C254 ma bardziej cyfrową kabinę, nowszą architekturę i większą zależność od aktualizacji. Nie oznacza to automatycznie gorszej trwałości, ale zwiększa znaczenie historii serwisowej. Sam fakt niskiego przebiegu nie wystarczy, jeśli samochód był intensywnie używany na krótkich trasach lub miał naprawy po kolizji.

Jak wypada na tle konkurencji?

Najbliższym rywalem jest Audi Q5 Sportback 45 TFSI quattro. Audi oferuje podobny poziom osiągów i napęd na cztery koła, ale ma bardziej stonowany charakter wnętrza. Lexus NX 350h AWD może zużywać mniej paliwa w mieście dzięki pełnej hybrydzie, jednak jego układ napędowy i sposób prowadzenia są inne, a odbiór marki na rynku premium bywa odmienny. GLC Coupe wybiera się przede wszystkim dla stylistyki, wyciszenia i charakteru kabiny, nie dla najniższych kosztów paliwa.

Werdykt – czy warto kupić 200 4Matic?

Mercedes GLC Coupe 200 4Matic ma sens, jeśli priorytetem są komfort, nowoczesne wnętrze i atrakcyjna sylwetka. W codziennej jeździe 204 KM wystarcza, a automat pracuje płynnie. Dopłata do GLC 300 4Matic jest uzasadniona wtedy, gdy samochód często jeździ z pełnym obciążeniem, po autostradach albo gdy kierowca oczekuje wyraźnie lepszej elastyczności.

Najważniejsze zalety i ograniczenia tego wariantu przedstawiają się następująco:

  • Zalety – wysoki komfort jazdy, dobre wyciszenie, płynna praca napędu 4Matic i skrzyni 9G-Tronic.
  • Zalety – nowoczesny system MBUX, wygodne fotele i atrakcyjna stylistyka nadwozia.
  • Zalety – wystarczająca dynamika do miasta, tras krajowych i spokojnej jazdy autostradowej.
  • Wady – przeciętny zapas mocy przy pełnym obciążeniu i dynamicznym stylu prowadzenia.
  • Wady – koszty opon, hamulców i serwisu wyższe niż w popularnych SUV-ach.
  • Wady – mniejsza funkcjonalność nadwozia coupe w porównaniu z klasycznym GLC.

Przy zakupie używanego egzemplarza najważniejsze są pełna historia serwisowa, regularne wymiany oleju, aktualne oprogramowanie MBUX, stan hamulców i ogumienia oraz brak śladów napraw powypadkowych. Zadbany C254 200 4Matic może być dobrym wyborem na kilka lat, ale nie jest wersją dla osoby szukającej najniższych kosztów utrzymania ani mocno sportowych wrażeń.

NationalCar

NationalCar to portal dla pasjonatów motoryzacji. Opisujemy modele samochodów, od SUV-ów i crossoverów, przez auta sportowe i elektryczne, po klasyki, z danymi technicznymi, osiągami, historią i opiniami kierowców. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie auta używanego. W dziale warsztatowym dzielimy się praktycznymi poradami eksploatacyjnymi.

Czytaj dalej w tym dziale

SUV-y i crossovery

Mercedes GLC Coupe – opinie użytkowników, typowe usterki

Mercedes GLC Coupe może być bardzo dobrym używanym autem, ale nie jest samochodem dla osoby szukającej taniej eksploatacji. W opiniach użytkowników dominują pochwały za komfort, wy…

NationalCar

SUV-y i crossovery

Mazda CX-7 – opinie użytkowników, wady i zalety

Mazda CX-7 nadal przyciąga wyglądem i prowadzeniem, ale nie jest tanim środkiem transportu. To samochód dla kierowcy, który akceptuje wyższe koszty serwisowania i potrafi dobrać si…

NationalCar

SUV-y i crossovery

Mazda CX-7 – czy warto kupić ten model? Opinie i wady

Mazda CX-7 ma sens jako zakup dla kierowcy, który szuka wyrazistego SUV-a z dobrym prowadzeniem i jest gotów płacić za paliwo oraz regularny serwis. Nie jest to tani samochód rodzi…

NationalCar

Do góry strony