Klimatyzacja w samochodzie – awarie i usterki

Wiele osób nie wyobraża sobie podróżowania samochodem, który nie jest wyposażony w klimatyzację. Ten funkcjonalny dodatek stał się wręcz konieczny podczas podróży w letnie, upalne dni. Jednak zdarzają się przypadki, kiedy to pojawiają się usterki lub awarie w prawidłowym funkcjonowaniu klimatyzacji.

Prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji

Awaria klimatyzacji może pociągnąć za sobą dość spore wydatki finansowe. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoznanie wszelkich usterek, co pozwoli na zmniejszenie kosztów naprawy. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jaki sposób używamy klimatyzację. Prawidłowe jej wykorzystywanie może pomóc na uniknąć powstania części usterek. Jak zatem tego dokonać? Otóż wielu kierowców jest zdania, że klimatyzacja w samochodzie powinna być używana tylko w okresie letnim. Niestety jest to błędne stwierdzenie. Niektórzy rezygnują z jej włączania, gdyż ich zdaniem tym sposobem mogą zaoszczędzić na zużyciu paliwa. Działanie to jest nieprawidłowe, przez co awarie mogą pojawiać się zdecydowanie częściej. Kierowcy, którzy decydują się na używanie klimatyzacji przez cały rok, w bardzo szybki sposób są w stanie rozpoznać jakikolwiek problemy w funkcjonowaniu klimatyzacji. Warto zatem używać klimatyzacji przez cały rok, gdyż dzięki temu jest prawidłowo nasmarowana, co poprawia jej pracę. Regularne jej używanie powoduje również, że nie zalegają w niej żadne grzyby i zanieczyszczenia. Oczywiście niezwykle istotne jest regularne serwisowanie klimatyzacji.

Jak prawidłowo wykorzystywać klimatyzację?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby strumień zimnego powietrza kierować na stopy, nie na twarz. Dzięki temu możemy uniknąć kataru. Jeśli chodzi o włączanie klimatyzacji latem, to przede wszystkim należy pamiętać o otworzeniu szyb, gdyż wtedy możliwa będzie wymiana powietrza. Warto również stopniowo obniżać temperaturę w samochodzie, aby nie wywołać gwałtownej zmiany. Optymalną temperaturą, jaka powinna panować w aucie podczas upałów jest około 19-21 stopni Celsjusza. Przed tym, zanim wysiądziemy z pojazdu należy wyłączyć klimatyzację, aby uniknąć szoku termicznego związanego z nagłym skokiem temperatury.

Najczęstsze usterki w klimatyzacji

Oczywiście nieprawidłowe używanie klimatyzacji czy brak jej regularnej konserwacji może wpływać na pojawienie się problemów w jej prawidłowym funkcjonowaniu. Jakie zatem są najczęstsze awarie tego sprzętu? Należy do nich przede wszystkim niedostateczne chłodzenie. Jego przyczyn może być wiele, jednak najczęściej jest to zbyt mała ilość czynnika chłodzącego. Niekiedy jest to również wina zabrudzonego filtra czy osuszacza. Przerywane chłodzenie również staje się dość częstym problemem, który może przeradzać się w brak chłodzenia. Brak czynnika chłodzącego, niesprawne zawory czy awaria sprężarki może wpływać na zatrzymanie chłodzenia. Niektórzy kierowcy zastanawiają się również czy kapanie wody spod samochodu jest normalnym zjawiskiem. Otóż w zupełności tak. Nie jest to żaden problem, tylko normalna reakcja. Kałuża wody, która zbiera się pod zaparkowanym pojazdem to krople wody, które klimatyzacja wydala na zewnątrz. Jednak w klimatyzacji zepsuć się może również chłodnica klimatyzacji, która jest jednym z wymienników ciepła. Element ten znajduje się z przodu pojazdu i dodatkowo jest niczym nieosłonięty, dlatego też narażony jest na wilgoć czy uszkodzenia. Nieszczelność wężyków czy usterki zaworu rozprężonego to również często spotykane usterki. Naprawa uszkodzonych elementów klimatyzacji zależy głównie od modelu samochodu i klimatyzacji. Pamiętajmy jednak, że im szybciej rozpoznamy problem, tym mniejszy będzie koszt naprawy klimatyzacji.

Klimatyzacja w aucie sprawia nam ogromną przyjemność w czasie upalnych dni. Powiew chłodnego powietrza pomaga nam odpocząć od wysokiej temperatury. Jednak należy pamiętać o jej prawidłowym wykorzystywaniu. Konserwacja i regularne przeglądy pomogą zadbać o czyste powietrze, jakie wydobywa się z klimatyzacji. Jest to konieczne, gdyż w przeciwnym razie możemy narazić się na pojawienie się problemów ze zdrowiem.

NationalCar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *