nationalcar.com.pl to strona poświęcona szeroko pojętej motoryzacji. Jeśli się nią interesujesz i chcesz poszerzyć swoją wiedzę, odwiedź nas! Sprawdź jedną z naszych kategorii: warsztat, porady oraz prawo a motoryzacja.

KONTAKT

Kategorie

Sprzedaż samochodu za granicę

Sprzedaż samochodu zawsze wiąże się z załatwieniem niezbędnych formalności w wydziale komunikacji, oraz jeśli to konieczne także w innym urzędzie. Przed sprzedażą samochodu warto dowiedzieć się jakie formalności są potrzebne dla zwiększenia bezpieczeństwa sprzedającego pojazd. Gdy samochód ma nabyć obcokrajowiec, warto dobrze zapoznać się z obowiązującymi zasadami i możliwościami aby sprzedaż przebiegła szybko i z korzyścią dla obu stron.
Sprzedaż samochodu za granicę często wymaga od dotychczasowego właściciela szybszego wyrejestrowania auta w polskim wydziale komunikacji.

Sprzedaż samochodu za granicę

Jednak aby formalności było jak najmniej, najlepiej sprzedać samochód obcokrajowcowi na takich samych zasadach jak rodakowi. Należy pamiętać aby umowę sprzedaży sporządzić w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. W takiej sytuacji należy podpisać z kupującym umowę sprzedaży i przekazać mu komplet niezbędnych dokumentów. Takimi dokumentami są dowód rejestracyjny, karta pojazdu, aktualne OC i tablice rejestracyjne. Warto szybciej przygotować komplet potrzebnych dokumentów, aby nie tracić czasu na długie i nerwowe poszukiwania w momencie sprzedaży. Fakt sprzedaży samochodu powinien być zgłoszony do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce rejestracji pojazdu. Kupujący bez problemu może udać się zakupionym samochodem do swojego kraju na dotychczasowych tablicach rejestracyjnych.

Czego można się spodziewać gdy sprzedajemy auto za granicę?

Wszystkie formalności można dokończyć w momencie, gdy nabywca zarejestruje zakupiony samochód w swoim kraju. Zagrożeniem jest fakt, iż nabywca udaje się do swojego kraju pojazdem na starych tablicach rejestracyjnych i w sytuacji gdy dojdzie do złamania przepisów drogowych, przestępstwa bądź innego wykroczenia a kierowca zbiegnie z miejsca zdarzenia to dotychczasowy właściciel zostanie automatycznie pociągnięty do odpowiedzialności. Oczywiście będzie możliwość sprostowania takiej sytuacji, jednak będzie wymagało to od sprzedającego wytrwałości i cierpliwości. Swoich racji najczęściej dotychczasowy właściciel musi dowodzić przed sądem, co dodatkowo może wywołać ogromny stres.

Pamiętaj o wyrejestrowaniu pojazdu

W sytuacji gdy obcokrajowiec dodatkowo przed wyjazdem z kraju nie wypowie umowy ubezpieczenia, nie możliwe będzie też odzyskanie przez dotychczasowego właściciela składki ubezpieczeniowej. Bardzo ważną kwestią w celu poprawy bezpieczeństwa jest rozważenie wyrejestrowania samochodu przed wyjazdem z kraju. Najlepiej dokonać tego w obecności nabywcy samochodu. Jeśli właściciel wyrejestruje samochód, a potencjalny kupiec zmieni zdanie to sprzedający może mieć nie małe kłopoty z ponowną rejestracją pojazdu. Niewątpliwie będą to dla niego także dodatkowe koszty związane z rejestracją oraz strata cennego czasu. Aby uniknąć nieprzyjemności do wydziału komunikacji najlepiej udać się z kupującym samochód obcokrajowcem.
W urzędzie należy złożyć tablice rejestracyjne, a także okazać dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Urzędnik unieważni oba dokumenty i zabierze dotychczasowe tablice rejestracyjne. Obcokrajowiec otrzyma tablice wywozowe i czasowy dowód rejestracyjny, który ważny jest przez okres czternastu dni.

Umożliwi mu to bezpieczny powrót do swojego kraju zakupionym samochodem. Tablice rejestracyjne nie będą potrzebne w sytuacji gdy auto będzie transportowane na lawecie. Warto aby kupujący rozważył tą kwestię, w celu uniknięcia większości formalności. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla sprzedającego, ponieważ w sytuacji wyrejestrowania swojego pojazdu przed wywiezieniem go z kraju w bardzo szybkim tempie otrzyma on decyzję o wyrejestrowaniu auta dzięki której będzie mógł ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej. Składka ta często jest dość pokaźną kwotą i warto starać się o jej zwrot. Im szybciej dotychczasowy właściciel złoży potrzebny wniosek tym szybciej otrzyma swoje pieniądze.

NationalCar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *