Jak uzyskać odszkodowanie za stłuczkę samochodową?

Pośpiech, nieuwaga, zbyt duża prędkość, brawura, brak odpowiednich umiejętności – to wszystko może doprowadzić do kolizji na drodze, na parkingu albo nawet na własnym podjeździe. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem. Jak uzyskać odszkodowanie za stłuczkę samochodową?

Odszkodowanie z OC sprawcy

Niezależnie od tego, czy to Ty byłeś sprawdzą kolizji, czy też inna osoba, poszkodowany otrzyma należne odszkodowanie za stłuczkę samochodową z OC sprawcy. OC to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych i powinien posiadać je każdy użytkownik samochodu. Chcąc otrzymać należne odszkodowanie za stłuczkę samochodową poszkodowany musi sporządzić wraz ze sprawcą stosowne oświadczenie, w którym wyszczególnione zostaną dane sprawcy, dane poszkodowanego, dane uszkodzonych pojazdów, a także numer polisy sprawcy. Z takim dokumentem należy następnie zwrócić się do ubezpieczyciela sprawcy, który zajmie się likwidacją szkody. Tak jak wcześniej wspomniano, możesz zdecydować się zarówno na bezkosztowe załatwienie sprawy. Wtedy właściwy salon wyznaczy Ci ubezpieczyciel. Możesz też postawić na własnego, sprawdzonego mechanika i potem domagać się od ubezpieczyciela zwrotu pieniędzy, a więc odszkodowania za stłuczkę samochodową. Więcej dowiesz się na https://kancelariagruchacz.pl/odszkodowanie/

Odszkodowanie z AC

Z kolei w sytuacji, w której jesteś sprawcą kolizji i zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo Twoje własne auto, możesz naprawić samochód, korzystając z polisy AC (auto casco). Ona znajdzie zastosowanie także wtedy, gdy w zdarzeniu brał udział tylko Twój samochód i na przykład przez nieuwagę przytarłeś zderzak o słup albo nadkole o bramę wyjazdową. Aby uzyskać odszkodowanie za stłuczkę samochodową w takiej sytuacji należy zwrócić się do swojego ubezpieczyciela – telefonicznie, mailowo lub listem poleconym. Najczęściej trzeba też wypełnić stosowny formularz, w którym opiszesz szkodę. W kolejnym kroku ubezpieczyciel dokona oględzin pojazdu i wyceni szkodę. Można naprawić auto bezkosztowo we wskazanym przez ubezpieczyciela warsztacie albo samodzielnie wybrać mechanika i uzyskać odszkodowanie za stłuczkę samochodową, a właściwie zwrot zapłaconej należności.

Zaniżone odszkodowanie za stłuczkę samochodową

Dochodząc należnego świadczenia, trzeba jednak mieć na uwadze, iż ubezpieczyciele często zaniżają wartość odszkodowania za stłuczkę samochodową. Warto zatem skorzystać z pomocy własnego rzeczoznawcy, rady adwokata lub radcy prawnego albo też dokonać samodzielnej analizy tego co i za ile ma zostać naprawione w samochodzie. To czynności szczególnie istotne w sytuacji, w której decydujemy się na formę pieniężną i chcemy otrzymać odszkodowanie za stłuczkę samochodową, a nie załatwić sprawę bezkosztowo.

NationalCar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *