nationalcar.com.pl to strona poświęcona szeroko pojętej motoryzacji. Jeśli się nią interesujesz i chcesz poszerzyć swoją wiedzę, odwiedź nas! Sprawdź jedną z naszych kategorii: warsztat, porady oraz prawo a motoryzacja.

KONTAKT

Kategorie

ISZTAR – Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej. Jak korzystać z ISZTAR?

Rozpoczęcie importowania różnorodnych towarów z Chin wiąże się z koniecznością poszerzenia wiedzy na temat funkcjonowania Informacyjnego Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej – ISZTAR. Dzięki temu zainteresowani bez większych problemów zajmą się załatwieniem wszelkich formalności związanych z ocleniem importowanego towaru. Co najważniejsze przewóz odbędzie się w sposób legalny i zgodny z obowiązującym prawem.

ISZTAR – jak korzystać?

Dobrą informacją dla potencjalnych inwestorów jest to, że wspomniany wyżej system o nazwie ISZTAR nie należy do najtrudniejszych w obsłudze. Poradzą sobie z tym nawet najmniej doświadczeni inwestorzy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z importowaniem towarów z Chin.

Kluczowe znaczenie przy korzystaniu z omawianego systemu ma przeglądarka ISZTAR 4. Użytkownicy zapoznają się m.in. z obowiązującą nomenklaturą towarową oraz aktualnymi stawkami celnymi. Wszystkie najistotniejsze informacje są zgromadzone w jednym systemie, co jest znacznym ułatwieniem i szansą na usprawnienie realizowanego transportu. 

ISZTAR – co to jest?

Warto dowiedzieć się w tym miejscu czym konkretnie jest ISZTAR. Otóż jak zostało wspomniane nieco wyżej – jest to niezawodny Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej. Jego prowadzeniem zajmuje się Służba Celna. Jeśli komuś zależy na zdobyciu niezbędnych informacji na temat importowanych towarów oraz taryf celnych powinien się z nim dokładnie zapoznać. To przydatna wiedza dla importerów oraz eksporterów. System ISZTAR dostarcza informacji na temat podatku VAT czy też akcyz. 

Jak szukać w ISZTAR?

Szukanie kluczowych kwestii w systemie ISZTAR jest banalnie proste. Wystarczy zdecydować się na wykonanie kilku prostych kroków:

  • skorzystanie z przeglądarki taryfowej, dzięki której wyszuka się interesujący inwestora produkt (np. po kodzie nomenklatury lub kraju pochodzenia),
  • skorzystanie z tzw. drzewa nomenklatury, jeśli nie zna się kodu towaru,
  • skorzystanie z opcji wyszukiwania tekstowego lub obszaru geograficznego.

Całość nie zajmuje dużo czasu, lecz warto się w to nieco wdrożyć, aby każdy następny import z Chin przebiegał jeszcze sprawniej i bezpieczniej.

Jakie informacje można znaleźć w systemie ISZTAR?

System ISZTAR gromadzi w sobie szereg przydatnych i rzetelnych informacji, które przydadzą się początkującym, jak i bardziej zaawansowanym inwestorom. To ogromna szansa na swobodne:

  • przeglądanie bazy kodów poszczególnych towarów,
  • przeglądanie danych dotyczących grupy nomenklatury lub jednostki miary,
  • poznanie ograniczeń związanych z eksportem oraz importem towarów,
  • poznanie obowiązujących stawek podatku VAT oraz taryf celnych.

Nie da się ukryć, że każdy importer znajdzie w systemie wszystko to, czego będzie potrzebował. Jeśli ktoś nie ma w tym żadnego doświadczenia powinien skorzystać ze wsparcia fachowców.

System ISZTAR

ISZTAR to szczególnie przydatny system zwłaszcza w sytuacji, w której inwestorzy chcą przeprowadzić tzw. symulację daty importu towaru. Dzięki temu zainteresowani w krótkim czasie uwiną się z zaległymi rozliczeniami. To niezbędna wiedza przy chęci poznania obowiązującego stanu prawnego w momencie zamawiania konkretnych produktów. 

Kalkulator ISZTAR

Bardzo wartościowym narzędziem w omawianym systemie jest kalkulator ISZTAR. Pozwala na ekspresowe wyliczenie wszelkich należności celnych oraz podatków w oparciu o wprowadzone dane (częściowe lub kompletne). System ISZTAR umożliwi w ten sposób przeprowadzenie optymalnych przygotowań w zakresie finansowym (tak, aby wiedzieć jaki budżet okaże się potrzebny przy imporcie pożądanych towarów). 

NationalCar