nationalcar.com.pl to strona poświęcona szeroko pojętej motoryzacji. Jeśli się nią interesujesz i chcesz poszerzyć swoją wiedzę, odwiedź nas! Sprawdź jedną z naszych kategorii: warsztat, porady oraz prawo a motoryzacja.

KONTAKT

Kategorie

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Posiadanie samochodu łączy się z różnymi kosztami. Trzeba uwzględnić je w swoich wydatkach, ponieważ niektóre rosną z roku na rok, sprawiając, że utrzymanie auta staje się po prostu coraz droższe. Jedną ze stałych opłat jest ubezpieczenie samochodu. Sporo osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Poniżej kilka podpowiedzi i wskazówek dla osób, które są zainteresowane tematem.

Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu?


OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi wykupić każdy właściciel samochodu. Jeżeli nie zrobi tego w odpowiednim czasie, a samochód nie będzie miał przez to ubezpieczenia, może zapłacić srogą karę. Warto o tym pamiętać i na bieżąco trzymać rękę na pulsie, aby nie przegapić terminu, w którym kończy się ubezpieczenie OC dla samochodu. Od czego zależy jego wysokość? Tak naprawdę od wielu różnych czynników. Wysokość OC uzależniona jest między innymi od wieku samochodu. Kolejny ważny czynnik to przebieg samochodu, a także pojemność silnika. W dużym skrócie można powiedzieć, że im auto starsze, bardziej zaniedbane, tym ceny się zmieniają. Ważnym czynnikiem jest również to, jakim kierowcą jest sam właściciel samochodu. Jeżeli przez wiele lat jeździł bez wypadku, jego ubezpieczenie będzie niższe. Niestety, jeśli zdarzyła się stłuczka lub kolizja, będzie musiał zapłacić wyższe ubezpieczenie OC w kolejnym roku. Na cenę ubezpieczenia wpływa również sam sposób uiszczania opłaty. Zwykle płacąc całą kwotę z góry za cały rok, zapłaci się mniej. Jeżeli natomiast opłata rozkładana jest na raty, na przykład w trzech transzach, kwota będzie wyższa. Reasumując, warto wiedzieć o tym, że różni kierowcy w zależności od swojego stylu jazdy, ale też samochodu, który użytkują na co dzień, mogą płacić OC w różnych wysokościach. Dla wielu osób dobrym sposobem na zapłacenie jak najniższego ubezpieczenia jest porównanie ofert, które dostępne są na rynku. Można to zrobić nawet tak prostym, bezpłatnym narzędziem, jakim jest kalkulator ubezpieczenia OC.

Od czego zależy ubezpieczenie AC samochodu?


Ubezpieczenie AC, czyli autocasco, nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Oznacza to, że kierowcy nie muszą wykupować go w Polsce, mogą natomiast z niego skorzystać po to, aby ich auto było chronione jeszcze lepiej i w szerszej liczby sytuacji. Ceny ubezpieczenia AC również się różnią. Po pierwsze uwarunkowane są między innymi tym, jakiej marki samochód się posiada. Kolejny ważny czynnik to przebieg samochodu, a także pojemność silnika. Można zatem powiedzieć, że to czynniki zbieżne, brane również pod uwagę podczas ustalania ceny obowiązkowego ubezpieczenia. Jeszcze jedną ważną kwestią jest wielkość miasta, po którym się jeździ. Nie da się ukryć, że w dużych miastach z ogromnym ruchem samochodowym jest zdecydowanie większa szansa na to, że będzie się miało stłuczkę lub wypadek. Wtedy ubezpieczenie AC jest wyższe. Kwota ubezpieczenia uwarunkowana jest też pakietem ochronnym, który się wykupuje. Warto skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, która dokona wyceny i określi stawkę ubezpieczenia AC.

NationalCar