nationalcar.com.pl to strona poświęcona szeroko pojętej motoryzacji. Jeśli się nią interesujesz i chcesz poszerzyć swoją wiedzę, odwiedź nas! Sprawdź jedną z naszych kategorii: warsztat, porady oraz prawo a motoryzacja.

KONTAKT

Kategorie

Czy head up display naprawdę przydaje się w samochodzie?

Rozwój motoryzacji w ostatnich latach był niezwykle dynamiczny i pełen sukcesów. Cyfryzacja pozwoliła na zautomatyzowanie samochodów, co spowodowało, że obecne modele wyposażone są w cały szereg przydatnych funkcji i gadżetów. Wszystko w trosce o komfort kierowców oraz pasażerów. Dąży się do osiągnięcia takiego stanu, aby jazda nowoczesnymi pojazdami była coraz bardziej wygodna, bezpieczna i sprawna. Współczesne pojazdy nowej generacji wykorzystują innowacyjne technologie, o których wcześniej ludziom się nawet nie śniło. Wśród nich znajduje się wyświetlacz head up display. Czy rzeczywiście jest on dobrym rozwiązaniem i w jaki sposób się z niego korzysta?

Co to jest head up display?

Head up display (w skrócie HUD) to nazwa profesjonalnego wyświetlacza, który swą karierę rozpoczynał w samolotach. Obecnie jest on montowany również w niektórych modelach aut. Jest to wyświetlacz o sporej przezierności, który najważniejsze parametry pokazuje w niewielkiej odległości od oczu kierowcy. Idea wprowadzenia tego typu wyświetlacza zakłada bowiem, iż osoby kierujące pojazdami powinny na jak najkrótszy czas odrywać wzrok od drogi. Często nawet chwila nieuwagi kosztuje kierowców bardzo wiele. Zdarzają się przypadki, gdy prowadzący samochód na krótki moment spojrzy w bok i właśnie wtedy jakieś dzikie zwierzę wyskoczy na drogę, bądź nagle pojawi się samochód czy inna przeszkoda z naprzeciwka. Właśnie dlatego minimalizuje się czas, w którym kierowca miałby nie patrzeć stricte na drogę. Rolą HUD jest zatem niedopuszczenie do dekoncentracji kierowcy.

Działanie HUD w samochodach

Wyświetlacze najnowszej generacji montowane są w różnego rodzaju samochodach i w każdym mogą działać nieco inaczej. Niemniej jednak powody, dla których kierowcy odrywają wzrok od trasy od podobne. Zazwyczaj chcą upewnić się, czy jadą z dozwoloną prędkością, przekonać się, która godzina lub sprawdzić poziom paliwa. Wydaje się, że zarejestrowanie tych prostych informacji trwa tylko kilka sekund, ale właśnie te sekundy mogą być decydujące. Rozpędzony samochód potrzebuje bowiem kilkudziesięciu metrów, aby bezpiecznie i efektownie wyhamować. Dlatego czas reakcji jest najistotniejszy. W wielu pojazdach HUD umieszcza się między przednią szybą a kierownicą. Montowana jest wówczas specjalna dodatkowa szybka. Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ kierowca może cały czas patrzeć przed siebie. Można też nabyć samochód, w którym rolę wyświetlacza spełnia bezpośrednio przednia szyba pojazdu. Informacje są pokazywane w wyrazistych barwach, dzięki czemu są rejestrowane przez wzrok i natychmiast przekazywane do mózgu. Kierowca może te parametry znacznie szybciej przetworzyć i odnotować w swojej głowie. HUD można manualnie zaprogramować, by wyświetlał tylko te dane, które interesują konkretną osobę.

Czy warto zamontować system head up display?

Korzyściami płynącymi z systemu HUD są niewątpliwie możliwość lepszego kontrolowania drogi i krótszy czas oderwania wzroku od trasy. To z kolei zapewnia większe bezpieczeństwo jazdy. Ponadto, wzrok kierowcy nie męczy się tak łatwo, zwłaszcza podczas jazdy w porze nocnej i można uniknąć przekraczania dozwolonej prędkości. Jest to dobra opcja dla tych, którzy chcą czuć optymalną ochronę w samochodzie.

NationalCar