Gdzie kupić samochód używany?

0
222

Kierowcy, którzy przynajmniej raz w życiu mieli do czynienia z zakupem używanego samochodu doskonale zdają sobie sprawę, że może to przypominać loterie. Jak wiadomo praktycznie nikt nie jest zainteresowany nietrafioną transakcją. Koniecznie trzeba także zaznaczyć, że w przypadku zakupu samochodu można mieć nie tylko i wyłącznie problemy techniczne, ale również prawne. Gdzie kupić samochód?

Krewni i znajomi

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie poszukiwań od znajomych i rodziny. Bardzo często można w ten sposób znaleźć osobę zainteresowaną sprzedażą samochodu, którego historię można prześledzić bez żądnego problemu. Nie można oczywiście zapomnieć, aby nie zaopatrywać się w ciemno w auto, nawet po rekomendacji członka rodziny. Należy zatem bardzo szczegółowo sprawdzić dany samochód od strony technicznej.

Ogłoszenia w internecie

Warto mieć świadomość, że część osób uważa nawet, że ogłoszenia internetowe są pewnego rodzaju dobrodziejstwem XXI wieku. Jest to bowiem zdecydowanie najprostszy sposób jeżeli chodzi o przejrzenie tysięcy ofert z całego kraju. Wybór jest jednak zdecydowanie trudniejszy niż mogłoby się wydawać. Osoby, które nie są zainteresowane kupieniem auta od handlarza tylko „prywatnie”, mogą się zawieść. Jest jednak na to bardzo prosty patent. Wystarczy bowiem już przy pierwszym kontakcie z danym sprzedającym nie informować go, o który pojazd dokładnie chodzi, rekomendowane jest zapytanie, czy ogłoszenie jest aktualne. Osoby, które wystawiają bowiem więcej niż jeden samochód (są handlarzami) będą musiały dopytać swojego rozmówcę, o który samochód dokładnie chodzi. Oznacza to tym samym, że są pośrednikami w sprzedaży.

Należy pamiętać, aby w przypadku ofert internetowych ograniczyć swoje poszukiwania do najbliższej okolicy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie w tym samym czasie bardzo dokładne sprawdzenie przynajmniej kilku aut, niż jechanie na drugi koniec kraju w celu zobaczenia jednego pojazdu. W drugim wspomnianym przypadku bardzo często może zadziałać czynnik psychologiczny. Dana osoba wychodzi bowiem z założenia, że skoro zmarnowała tak dużo czasu na przyjazd w określone miejsce, nie będzie chciała wracać bez nowego samochodu. W ten prosty sposób może „przymknąć oczy” na istotne wady samochodu.

Fora tematyczne

Osobom, które są zainteresowane kultowymi lub niszowymi pojazdami, rekomendowane jest szukanie na forach tematycznych skupiających miłośników danej marki. Można bowiem we wspomnianym miejscu nie tylko i wyłącznie znaleźć ciekawą ofertę, ale również uzyskać bardzo praktyczne informacje dotyczące wymarzonego auta. Możliwe jest tym samym dopytanie zdecydowanie bardziej doświadczonych osób czy zasięgnięcie istotnych rad. Godny uwagi jest również fakt, że w takiej społeczności ewentualne propozycje sprzedaży będą bardzo szybko weryfikowane.

Komisy i giełdy

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że czasy świetności giełd samochodowych już dawno minęły. Obecnie sprzedaż „kwitnie” przede wszystkim w internecie. Oczywiście osoba zainteresowana nadal ma możliwość zaopatrzenia się w samochód na giełdzie samochodowej. Może jednak zapomnieć o bardzo szczegółowych oględzinach czy jeździe próbnej. Bardzo sprawnie nadal funkcjonują komisy samochodowe. Do zdecydowanie największych atutów wspomnianego rozwiązania należy zaliczyć bardzo duży wybór oraz możliwość znalezienia wymarzonego pojazdu w atrakcyjnej cenie.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że w komisie samochodowym osoba zainteresowana będzie rozmawiała tylko z pośrednikiem w sprzedaży. Nie jest możliwe porozmawianie z właścicielem, a tym samym zapytanie o nurtujące kwestie. Bardzo trudno będzie także uzyskać informacje ile czasu dokładnie dany samochód czaka na kupca. W przypadku, gdy właściciel danego samochodu zataił bardzo ważny szczegół, trudno jest oczekiwać, by osoba w komisie o tym wiedziała. Świetnym rozwiązaniem będzie jednak zadanie pytania do kogo dokładnie należy się zgłosić w przypadku ewentualnej niezgodności auta z umową. Jeżeli komis będzie chciał w takiej sytuacji odesłać osobę zainteresowaną do poprzedniego właściciela, rekomendowane jest możliwie najszybsze opuszczenie tego miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here